Wersje językowe
Waluty
Blog kategorie
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Producenci

Konwalia uznawana jest za kwiat szczęścia, zgody, pomyślności i młodości. A przez to, iż jej piękne białe „dzwoneczki", są tak delikatne i niepozorne – uznawana jest za symbol niewinności i skromności

Konwalia w symbolach i mitologii.

Konwalia jest znana na całym świecie z racji małych wymogów tej rośliny, co do warunków bytowania. W średniowiecznej europie konwalia była uważana za symbol młodości, szczęścia i pomyślności. Jej symbolika zahacza też o tematykę związków miedzy ludźmi. Jako że jest ona tez symbolem czystości i skromności była dodawana do bukietów panien młodych. Miało to tez związek z tym, że kwiaty konwalii miały kolor biały, który jest symbolem czystości i niewinności. W niektórych rejonach świata ten zwyczaj jest nadal z powodzeniem praktykowany. Zaczynając od średniowiecza aż po następne lata konwalia była utożsamiana z wiedzą i sztuką medyczną to też często pojawiała się na portretach osób związanych z nauką, jako symbol wiedzy.

 

 

Konwalie

Konwalie są uważane za kwiaty młodych i zakochanych. Co ciekawe konwalie też mają swoje znaczenie w astrologii.  Miały one jakoby właściwości magiczne i uznawano je za przynoszące szczęście szczególnie osobom urodzonym pod znakiem Raka.

W religii chrześcijańskiej konwalie też mają swoje zaszczytne miejsce, ponieważ ich geneza jest wyjaśniona przez dwie legendy. Pierwsza mówi o tym, że konwalie powstały z łez Maryi Dziewicy, które uroniła podczas krzyżowania Jezusa. Druga legenda opowiada o tym, że konwalie to tak naprawdę łzy Ewy, które uroniła po opuszczeniu raju. Z tych, które upadły na ziemie wyrosły konwalie. Obie te legendy wywodzą się od kształtu kwiatków tej rośliny.

Znaczenie konwalii doceniali też starożytni chińczycy. Stosowali oni jej korzeń i ziele do leczenia schorzeń naczyniowo sercowych. Z kolei w średniowiecznej europie stosowano wywary z konwalii do leczenia chorób serca, epilepsji i bólach ogólnych. Konwalia w medycynie przetrwała do dnia dzisiejszego i jest z powodzeniem stosowana we wcześniej wymienionych schorzeniach.

Z ciekawostek związanych z tym kwiatem warto wspomnieć o tym, że we Francji przed pierwszą niedzielą maja zbierano w lasach konwalie żeby potem biały kolor jej kwiatów zdobił okna i drzwi domów. Dokładnie 1 maja we Francji odbywa się święto konwalii i wtedy też można ja kupić na ulicach. Zgodnie z tradycją członkowie rodzin obdarowują się tego dnia bukietami tych kwiatów.  Dość niedaleko Francji, bo w Niemczech też witano wiosnę razem z kwiatami konwalii. Podczas kwitnienia tych roślin organizowano festyny ludowe w lasach, podczas których to do ognisk wrzucano bukiety tych kwiatów, składając ofiarę Ostarze, czyli germańskiej bogini wiosny. Z dodatkowych ciekawostek warto wspomnieć o tym, że od roku 1982 konwalia stała się narodowym kwiatem Finlandii a jej podobizna zaczęła zdobić monetę 10 penniä.

 

Żródło wiedzy: wszystkiesymbole.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl